Vedci ukázali technológiu bezdrôtového napájania schopnú preniesť až 1,9 kW bez vplyvu na človeka

Vedci ukázali technológiu bezdrôtového napájania schopnú preniesť až 1,9 kW bez vplyvu na človeka
Bezdrôtový prenos energie má potenciál zabezpečiť napájanie našich elektronických zariadení rovnako jednoducho, ako sa dáta prenášajú vzduchom. Existujúce riešenia sú však obmedzené len na malé vzdialenosti a neumožňujú povoliť automatické nabíjanie.

Teraz vedci z Disney Research predstavili technológiu s názvom quasistatic cavity resonance (QSCR), ktorá využíva kvázistatické magnetické pole. Experimentálne demonštrácie ukázali, že v priestore 54 m3 môže QSCR dodávať energiu pre malé cievkové prijímače takmer v akejkoľvek polohe s účinnosťou 40 až 95 %.  Podrobnou analýzou bezpečnosti sa preukázalo, že 1900 W možno prenášať bezpečne bez poškodenia biologických štruktúr. To by umožnilo plne dobiť 320 smartfónov.


QSCR funguje podobne, ako hotspoty Wi-Fi poskytujú bezdrôtovo pripojenie k internetu. Tím vytvoril miestnosť s plochou 4,8 × 4,8 metra , s hliníkovými stenami, stropom a podlahou, spojenými hliníkovým rámom. Miestnosť potom naplnili kvázistatickým magnetickým poľom. Dosiahli ho tak, že do jej stredu umiestnili medenú trubicu s medzerou obsahujúcou kondenzátory uprostred. Kondenzátory sa pričinili o potrebnú elektromagnetickú štruktúru (1,32 MHz) a elektrické pole. Výsledkom bola miestnosť schopná napájať mobilné telefóny, ventilátory a svetlá bez použitia káblov.

Video: https://youtu.be/gn7T599QaN8

Zariadenia, ktoré fungovali na rovnakej megahertzovej frekvencii, mohli získavať energiu kdekoľvek v miestnosti, zatiaľ čo magnetické vlny s odlišnou frekvenciou neboli ovplyvnené.
Vedci už roky pracujú na vytvorení stabilného a spoľahlivého bezdrôtového prenosu energie. Teraz sa k nemu dostali bližšie ako kedykoľvek predtým. Výskum je prvým krokom k naozaj bezdrôtovej nabíjacej technológii. Keď sa stane komerčne dostupnou, samozrejme, nebude treba stavať nové kovové miestnosti. Výskumníci sa domnievajú, že sa podarí zlepšiť technológiu, aby sa znížilo množstvo požadovaného kovu v interiéri. Ľudia potom budú môcť jednoducho pridávať modulárne panely, použiť vodivý náter či inštalovať medené tyče do existujúcich štruktúr na dosiahnutie rovnakého výsledku.

Video: https://youtu.be/pkMbZmwhpDc

Táto inovatívna metóda by mohla priniesť revolúciu do technológií, pretože by urobila elektrickú energiu rovnako prístupnou ako Wi-Fi. Pritom možnosti jej uplatnenia siahajú od prenosnej elektroniky až po robotiku.


Zdroj:
https://www.disneyresearch.com/publication/quasistatic-cavity-resonance-for-ubiquitous-wireless-power-transfer/
https://futurism.com/wirelessly-charging-your-devices-can-soon-be-as-easy-as-connecting-to-wifi/

Späť