Lenovo IdeaPad 500

Lenovo IdeaPad 500
Nový notebook od Lenova z radu IdeaPad má poslúžiť hlavne ako prenosné multimediálne centrum zábavy. Výkonnou výbavou a elegantným vzhľadom osloví na prvý pohľad. Notebook sa predáva vo viacerých verziách, ktoré sa líšia svojou zostavou. My sme mali na test k dispozícii najdrahší variant. Jednoduchý dizajn kovového tela bez špeciálnych prvkov dodáva zariadeniu istý dojem luxusu. Jediná časť tela notebooku, ktorá nie je kovová, je jeho spodok. Konštrukčne je tak veľmi pevný, ale pánty držiace displej by mohli byť pevnejšie.

Notebook sa používal veľmi pohodlne. 8 GB RAM poskytlo dostatočný základ na chod niekoľkých programov naraz, zatiaľ čo nový procesor od Intelu 6. generácie i7-6500U nemal problémy s nimi pracovať bez väčšieho poklesu výkonu. To všetko zvládal pri relatívne nízkych prevádzkových teplotách a bez veľkej spotreby batérie. Tá vydržala pri bežných úkonoch, ako je prehliadanie webu, písanie vo Worde a pozeranie filmu v 720p,  3,5 hodiny, čo je dnes pri notebookoch s podobným výkonom viac-menej v poriadku. Pre prípad potreby extra výkonu na náročnejšie grafické operácie má notebook zabudovanú dedikovanú grafickú kartu AMD Radeon R7 M360 s vlastnou 4 GB pamäťou RAM. Tá poskytne značný nárast výkonu, keď ho naozaj treba, ale na úkor vyššej spotreby batérie.


Na pôžitku z notebooku nám trochu ubral panel TN použitý v displeji, ktorý je známy svojimi malými pozorovacími uhlami. Skreslenie farieb bolo citeľné už pri malom natočení notebooku. Uprednostnili by sme panel IPS a radšej si trocha priplatili, pretože pri notebooku určenom na multimédiá, t. j. okrem iného pozeranie filmov, sú pozorovacie uhly veľmi podstatné. Na druhej strane to, čo výrobca ušetril na paneli, mohol investovať do rozlíšenia. IdeaPad 500 tak ponúka full HD rozlíšenie. Matný displej vám zase zaručí pohodlné pozeranie aj za slnečného dňa.


Notebook však má veľmi dobré ozvučenie od JBL, schopné reprodukovať zvuk v kvalite Dolby. Reproduktorom nerobilo problém dostatočne ozvučiť väčšiu miestnosť, a to bez počuteľnejšej straty kvality zvuku. Tichý chod notebooku k tomu takisto prispieva svojím dielom. Ani pri maximálnej záťaži procesora chladenie výraznejšie nepočuť, čo je bez pochýb plus.

Podobnému notebooku by nemalo chýbať rýchle úložisko. 256 GB disk SSD v nami testovanom modeli tak určite nesklamal. Jeho menšia kapacita nám však prekážala – chýbalo nám druhé, väčšie úložisko, kde by sme si mohli uložiť napr. našu zbierku filmov, hudby a iných súborov. SSD je síce rýchle, ale jeho kapacita nie je dostačujúca. Našťastie má Lenovo vo svojej ponuke aj ďalšie notebooky z tejto série, ktoré majú miesto disku SSD 1 TB HDD so 7200 otáčkami, ktoré sú relatívne rýchle a o úložný priestor nie je núdza.


Najzaujímavejší komponent notebooku je nepochybne webová kamera Intel RealSense. Vďaka pokročilej snímacej technológii je schopná zachytávať trojrozmerný obraz. Táto funkcionalita má mnohostranné využitie, napríklad umožňuje bezpečné prihlasovanie pomocou snímky tváre, pričom rozmery, ktoré tvoria biometrickú charakteristiku osoby, sa vyhodnocujú trojrozmerne.


Možnosť zosnímania a vytvorenia trojrozmerných modelov predmetov vrátane postáv ľudí sa dá využiť nielen na ich vytlačenie na 3D tlačiarni, ale aj na namapovanie tváre hráča na -postavu v akčnej hre. Napríklad aplikácia IRFaceRig, ktorá vám dáva možnosť prevteliť sa do kože virtuálneho avatara a následne tak viesť s niekým videohovor. K dispozícii je čoraz viac hier, ktoré umožňujú ovládanie gestami hráčov v priestore. Túto možnosť ocenia predovšetkým rodičia, keď uvidia, že sa ich deti pri hraní počítačových hier intenzívne pohybujú. Intel intenzívne spolupracuje so štúdiami a firmami vyvíjajúcimi hry, takže v tejto oblasti sa určite máme na čo tešiť. 


Čo sa konektivity týka, nájdeme tu 3 porty USB 3.0  na maximálne využitie rýchlosti vášho externého úložiska (pre malé interné ich bez pochýb využijete), čítačku kariet SD, DVD mechaniku, vstup pre 4-pólový 3,5 mm audio jack a na pripojenie k externému monitoru máte možnosť voľby medzi výstupom HDMI a VGA.


Notebook sa nevyhol ani testu výkonu pri hraní hier. Samozrejme, brali sme do úvahy fakt, že to nie je jeho primárne určenie, ale keďže každý si občas na svojom notebooku niečo rád aj zahrá, zdal sa nám tento test vcelku praktický. Skúšali sme na notebooku spustiť niektoré nové tituly a dosť nás prekvapil, pretože ich bol schopný rozbehnúť aspoň na minimálnych detailoch pri najnižšom rozlíšení okolo 30 – 45 FPS a pri vybraných dokonca aj okolo 50 FPS s veľmi občasnými poklesmi na 30. Na nenáročné príležitostné hranie rôznych ¬starších titulov, indie hier, prípadne Solitairu či Minesweepera by vám tak mal poskytnúť dostatočný výkon.

Verdikt

IdeaPad 500 od Lenova poskytuje vynikajúci výkon, kombinovaný s pomerne dobrou výdržou batérie a rýchlym úložiskom. Integrovaná kamera Intel RealSense je dobrá investícia do blízkej budúcnosti, keď bude dostatok kvalitných aplikácií a hier, ktoré ju budú využívať. Slabinou notebooku je technológia zobrazovacieho panela TN, obzvlášť ak je notebook určený pre multimédiá. Takisto na úkor rýchlosti ¬polovodičového disku SSD bolo potrebné pri zachovaní únosnej ceny obetovať kapacitu. V ponuke je však aj model s 1 TB HDD.

AUTOR: Andrej Redeky, ZDROJ: PC REVUE

Späť